გაკვეთილის მთავარი თემა
|
თამარის
მეფობა
|
სწავლების საფეხური
|
საშუალო საფეხური მე-9
კლასი
|
მოსწავლეთა პროფილი
|
15 მოსწავლე
|
გაკვეტილის მნიშველობა აქტუალობა
|
ვაანალიზებთ საქართველოში მმართველობით სტრუქტურებს. უძველესი დროიდან დღემდე,
ვიკვლევთ საქართველოში არსებულ
სოციალურ ურთიერთობებს უძველესი
დროიდან დღემდე. ვიკვლევთ
იმ პერიოდის დასაწყისში
არსებულ პრობლემებს.
|
გაკვეთილის მიზნები და
შედეგები
|
თამარის დროინდელი
საქართველოს საშინაო პოლიტიკური პროცესების
გაცნო-ბა.
სოციალური საკითხების
შესწავლა.
საერო და სასულიერო ხელისუფალ-თა ურთიეთობის თავისებურებათა გაცნო-ბა.
აანალიზებს საშინაო
და საგარეო ფაქტორების
გავლენას. ქართული სახელმწ-იფოს წარმოშობასა და განვითარებაზე.
პოლიტიკურ პროცესებს
შორის კავ-შირის დადგენის
უნარის გამომუშავება.
|
წინასწარი ცოდნა
|
სხვადასხვა
დროის ქართული სამე-ფოების
სახელმწიფო მოწყობის შესახებ
აკ-ეთებს მსგავსებასა და განსხვავებების ჩამ-ნათვალს.
ტექსტის
წინასწარ გაცნობა.
|
შეფასების საგანი და პროცედურები
|
განმსაზღვრელი (შეფასების
რუბრიკა)
|
სასწავლო მასალა და ტექნიკური რესურსები
|
სახელმძღვანელო მე-9
კლასის.
ბაგრატიონთა საგვარეულოს გენიალ-ური
ცხრილი. კომპიუტერი, პროექტორი.
|
გაკვეთილის მსვლელობა საკლასო
მენეჯმენტი
|
1-ლი ეტაპი. (10-15)წთ. ა)მასწავლებელი თვალსაჩინოების სახით წარმოადგენს ბაგ-რატიონთა საგვარეულოს ცხრილს
და შევ-ახსენებთ მოსწავლეებს გიორგი
მე-3 მიერ თამარისთვის ტახტის
გადაცემის ფაქტს, რის შედეგადაც
მინი ლექციით ვაცნობთ
კლასს თამარის ხელმეორედ
მეფედ კურთ-ხევის შესახებ
ინფორმაციას, ამის შემდეგ
მოსწავლეები მსჯელობენ შეკითხვების
ირ-გვლივ, საუბრობენ თამარის
ხელმეორედ მეფედ კურთხევის აუცილებლობაზე.
ბ) მოსწავლეები ჯგუფდებიან
და ეცნობიან
წყაროებს.(2-3)წ აყალიბებენ დასმულ
საკი-ხზე საკუთარ პოზიციას.
2-რე ეტაპი- (15-20წთ)
მოსწავლეები ეცნო-ბიან რუბრიკას
„დამატებითი მასალა“
ჯგუფები ერთიანდებიან აჯამებენ
დამუშავებულ მასალას. კითხვებზე პასუხი-სა და დავალების 2-ის
სესრულების საფუ-ძველზე.
მოსწავლეები
ახდენენ შემაჯამებელი მასალის პრეზენტაციას, იმართება
|
|
|
შეფასების რუბრიკა
ქულები
1-10
|
კრიტერიუმი
|
1-2 დაბალი
|
მოსწავლე
იშვიათად მონაწილეობს გაკვეკ-ვეთილის მსვლელობაში.
|
3-5 საშუალოზე დაბალი
|
იშვიათად
იჩენს ინიციატივას, მასწავლებ-ლის გარეშე
მისი ჩართულობა ხშირად
არ მჟღავნდება.
|
6-8 საშუალო
|
სწორად პასუხობს, მაგრამ
აკლია არგუმენ-ტაცია. დისკუსიაში
მონაწილეობს, მაგრამ მის
გამო არც დამაჯერებლობა აკლია,
ღე-ბულობს გადაწყვეტილებებს, მაგრამ
ზოგჯ-ერ უჭირს რეგლამენტის დაცვა,
საინტერ-ესოდ მუშაობს აუდიტორიასთან, აკლია
არგუმენტაცია.
|
9-10 მაღალი
|
მუდმივად
ემზადება მონაწილეობა მიიღ-ოს
გაკვეთილის მსვლელობაში, დამოუკი-დებლად ერტვება
მუშაობაში, დისკუსიასა და პრობლემის
გადაჭრაში. ეხმარება და პატივს
ცემს სხვებს. კარგად
აქვს გაცნო-ბიერებული საკუთარი
როლი კლასის მი-ერ
რაიმეს შესწავლისას.
|